Program szkolenia seminaryjnego do certyfikatu superwizora PTP
Tytuł: Głębokie fenomeny nieświadomości
Celem zajęć jest omówienie i dyskusja o zjawiskach nieświadomych zachodzących w procesach psychoterapeutycznych i superwizyjnych. Psychoterapeuci chętnie przywołują „niezwykłe” doświadczenia z pracy, np. gdy omawiany właśnie pacjent wchodzi do pokoju albo gdy domyśla się informacji, które nie były omawiane w relacji terapeutycznej. Przedmiotem szkolenia jest omówienie tego rodzaju fenomenów, pojawiających się najczęściej, choć nie tylko, w długoterminowych relacjach terapeutycznych. Przede wszystkim mogą to być zjawiska synchroniczności, odniesienia do nieświadomości zbiorowej, ale także m. in. marzenia senne pacjentów o terapeucie, terapeuty o pacjencie czy pacjenta o superwizorze. Warsztat jest adresowany do aplikantów superwizji chcących omówić wybrane sytuacje kliniczne w dyskusji. Zagadnienia będą omawiane przede wszystkim z perspektywy psychologii analitycznej Carla Gustava Junga.
Planowane jest 10 zajęć po 3 godziny, łącznie obejmujące poniższe zagadnienia.
Organizatorem jest Katedra Psychoterapii UJ CM we współpracy z Fundacją Psychomed.
Zasady organizacji:
Zgłoszenia należy nadsyłać mailowo na adres: aplikantsuperwizji@kurs-psychoterapii.pl
Każdy uczestnik uzyska zaświadczenie potwierdzające udział w spotkaniach. Nie jest możliwe dołączanie do pojedynczych seminariów.
Wymagane jest wcześniejsze przygotowanie tematu przez uczestników z lektur. Każdy temat obejmuje krótką (15 minut) dyskusję teoretyczną. Pozostały czas obejmuje prezentację 1-2 przypadków przez uczestników. Od uczestników wymagany jest aktywny udział w grupie.