W dniu 24 października 1914 roku został wygłoszony pierwszy wykład na temat diagnozowania zaburzeń pourazowych i ich leczenia psychoterapią. Było to pierwsze wystąpienie na ten temat w Krakowie, a prawdopodobnie i w Polsce. Chcemy uczcić tę rocznicę zapraszając Państwa do udziału w konferencji, której tematem będzie historia badań zaburzeń pourazowych w Uniwersytecie jagiellońskim i historia równocześnie wprowadzanej do ich leczenia psychoterapii.
Powszechnie uważa się, że były to czasy, kiedy psychoterapia w ogóle powstawała na świecie, rozwijając się głównie w ośrodkach Wiednia i Zurychu. Dostrzeżenie przez psychiatrów krakowskich znaczenia zastosowania psychoterapii w leczeniu zaburzeń psychicznych, a szczególnie zaburzeń pourazowych, pokazuje jak bardzo nowoczesne były początki psychoterapii w Krakowie i w Uniwersytecie jagiellońskim na tle jej rozwoju w innych ośrodkach akademickich ówczesnej Europy. Badania zaburzeń pourazowych rozpoczęte wówczas, są kontynuowane w Krakowie do dziś, praktycznie bez przerw innych niż okres II wojny światowej. W czasie Konferencji zostały wygłoszone wykłady opisujące również pierwsze polskie zastosowania psychologii analitycznej i psychoanalizy. Wiele materiałów zostało przedstawionych po raz pierwszy i zawierało nigdy wcześniej niepublikowane informacje.
Zaprezentowane zostaną najnowsze odkrycia dotyczące historii krakowskiej psychoterapii i badań zaburzeń pourazowych.
Zaproszonymi wykładowcami z zagranicy będą:
JOHN FORRESTER profesor Uniwersytetu w Cambridge, historyk nauki, autor licznych publikacji na temat historii psychoanalizy m. in. znanej w Polsce książki „Kobiety Freuda”,
ANGELA GRAF-NOLD psychoanalityk z Zurichu, kustosz muzeum Kliniki w Burgh6lzli, autorka publikacji na temat początków psychologii analitycznej, m. in. o pracowni galwanometrii.